Masaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları nelerdir?

Masaj uzun yıllardır bilinen ve hem sağlık hem de gevşeme anlamında vücuda fayda sağlayan bir yöntemdir. Masajla vücutta meydana gelen kas tutulmalarını, sertleşmeleri, ağrıları tedavi etmek ve çözmek mümkündür. Özellikle günümüzün stres dolu ortamında biraz rahatlamak ve gevşemek isteyenlerin en sık başvurduğu çözümlerden biri de masajdır.

Masajın, vücuttaki merkezleri ve nereye baskı uygulaması gerektiğini bilen, eğitim almış ve işinin ehli kişiler tarafından yapılması gerekir. Masajın yapılacağı odanın ısısı ne yüksek ne de çok düşük olmalıdır.

Masaj doğru bir teknikle yapıldığında çok faydalı olup doğru sonuçlar verebilmektedir. Ama bilinçsizce ve rastgele yapılan masajlar ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Başta sakatlanmalar olmak üzere pek çok sıkıntı doğabilir. Bu sebeple araştırmadan her yerden masaj hizmeti almamak, seçici davranmak gerekir.

Kasların, sinir sisteminin ve kan dolaşımının gidişatını düzene sokmak ve iyileştirmek için vücudun belirli noktalarına uygulanan işlem olan masaj, çoğunlukla eller kullanılarak, nadir olarak da destekleyici araçlarla yapılabilmektedir.

Masaj, hem ağrıları dindirir, hem kasları gevşetir, hem tıkanıklıkları açar, hem de vücudu rahatlatarak gevşetir. Tüm bunların ötesinde masajın ödem sebebiyle oluşan şişlikleri giderme, yaralanma sonucu oluşan sakatlıkları iyileştirme, kasları çeşitli aktiviteler öncesinde ısıtarak hazırlama gibi faydaları da vardır.

İyi masaj yapmanın püf noktaları arasında ritim son derece önemlidir. Ritmik hareketler vücudu gevşetir.

Masaj sırasında eller vücut hatlarına ve çizgilerine göre yönlendirilmeli. Masaj yaparken vücudu adeta yonttuğunuzu düşünebilirsiniz.

Vücut masajı sırasında bir elin vücutla tam teması kesilmemelidir. Tüm masajın sürekli devam eden kesintisiz bir hareket olarak algılanması gerekir.

Masaj sırasında uygulanan basınç hafiften güçlüye doğru değişmelidir. Kemikli alanlar üzerindeki basıncın daha hafif, büyük kaslar üzerindeki basıncın ise daha sert olması gerekir. Masaj sırasında derin ve güçlü basınçlar uygulamaktan korkmamak gerekir; zira sert dokunuşlar oldukça rahatlatıcı olabilmektedir.

Masaj yaparken sadece vücudun kendi ağırlığı yeterlidir, ekstra basınç ve güç uygulamaya gerek yoktur. Masaj yaparken konuşmamak, başka bir şeyle ilgilenmemek, sadece yapılan işe konsantre olmak gerekir. Masajı yapan kişinin de masaj yapılan kişinin de konsantre olması ve dikkati tek bir yere toplaması masajı başarıya ulaştıran yegane faktörlerdendir.

Masaja ilk etapta hafif hareketlerle başlayın. Masaj dokunuşları omuzlardan başlamalı, sırta ve bele doğru ilerlemeli.