Lipoliz

Liposuction olmak istemeyen ve bölgesel olarak incelmeyi hedefleyen hastaların tedavisinde lipoliz tercih edilebilir. Lipoliz, yağ fazlalığı bulunan bölgeye phosphatidylcholine adlı ilacın enjekte edilmesi ile o bölgedeki yağların eritilmesi işlemidir.

Lipoliz yönteminde soya fasulyesinden elde edilen phosphatidylcholine maddesi kullanılmaktadır. Bu madde insan vücudunda bulunan ve yağ metabolizmasında önemli rol oynayan bir maddedir. Aslında bu madde yaklaşık on yıldır kolesterol düşürmek amacıyla ilaç olarak da kullanılmaktaydı. Bu yöntemin amacı bu maddeyi yağ fazlalığı olan bölgelere enjeksiyon ile vererek talep edilen bölgelerdeki yağların eritilmesine dayanmaktadır. Enjekte edildiğinde yağ hücrelerinin zarının geçirgenliğini artırması, parçalanan yağ hücrelerinin vücut tarafından yok edilmesini hedefler. İşlem doğal şekline benzer şekilde yağ yıkılımını artırmak amacıyla uygulanmaktadır.

Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi iğnesine benzer son derece ince bir iğne ile uygulama yapılır. Mezoterapi tabancası ya da manuel olarak iğneler direkt yağ doku içerisine 2 cm aralıklarla batırılarak uygulanır.

Lipoliz 4-8 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Yine de seans sayısı; kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesi ile doğru orantılıdır.

Lipoliz seans sayıları ve aralıkları konusunda değişik birkaç metot mevcuttur. Bazen seans araları kısa tutularak (iki ila dört hafta) bir ortalama beş – yedi seans uygulanabilirken bazen 5 seansta verilecek toplam ilaç konsantre hale getirerek daha az seansta işlem tamamlanabilir (iki ayda bir uygulama).

Özel Trim Sağlık Polikliniği Bodrum - Tasarım Çizgi Ajans